How the Top Ten Fared

Ten top ten teams lost last week, with six of those losses being to other top ten teams. In 3A, #1 Mobile Christian went down to Hillcrest Evergreen and Wicksburg was upset by Slocomb, both on the road.  In 6A Saraland was upset by Baldwin County 15-14 in Bay Minette.  Only Vigor’s 33-0 defeat of Jackson in Jackson featured a top ten ten losing to an unranked team at home.

1A

  1. Maplesville (6-0) defeated #5 Isabella 55-20.

  2. Georgiana (8-0) defeated McKenzie 57-0.

  3. Sweet Water (5-1) defeated McIntosh 48-0.

  4. Pickens County (6-1) defeated South Lamar 41-28.

  5. Isabella (6-1) lost to #1 Maplesville 55-20.

  6. Wadley (6-0) defeated Victory Christian 57-7.

  7. Lynn (8-0) defeated Sumiton Christian 40-20.

  8. Brantley (5-2) defeated Red level 47-6.

  9. Houston County (7-1) defeated Florala 59-25.

  10. Marengo (5-2) defeated J.F. Shields 63-6.

2A

  1. Fyffe (7-0) defeated Collinsville 49-7.

  2. Lanett (8-0) defeated Ranburne 35-13.

  3. Elba (6-1) defeated Calhoun 68-12.

  4. LaFayette defeated Reeltown 21-7.

  5. Leroy (5-2) defeated #9 St. Lukes 38-35.

  6. Goshen (6-1) defeated Central Hayneville 59-0.

  7. Aliceville (5-2) defeated #10 Thorsby 18-0.

  8. Sulligent (6-1) defeated Hatton 45-26.

  9. St. Lukes lost #5 Leroy 38-35.

  10. Thorsby lost to #7 Aliceville 18-0.

3A

  1. Mobile Christian (6-1) lost to Hillcrest Evergreen 33-23.

  2. Piedmont (7-1) defeated Walter Wellborn 35-10.

  3. Gordo (6-1) defeated American Christian 34-27.

  4. Randolph County (6-1) defeated Pleasant Valley 40-3.

  5. Ohatchee (6-1) did not play.

  6. Wicksburg (6-1) lost to Slocomb 34-33.

  7. Fultondale (7-0) defeated Susan Moore 48-14.

  8. Weaver (5-2) defeated Glencoe 57-0.

  9. Plainview (6-1) defeated Brindlee Mountain 41-6.

  10. Sylvania (7-0) defeated Geraldine 17-15.

4A

  1. Andalusia (7-1) defeated Satsuma 28-6.

  2. Rogers (8-0) defeated Priceville 55-7.

  3. UMS Wright (6-1) defeated W.S. Neal 42-17.

  4. Leeds (7-1) defeated Childersburg 42-20.

  5. Wilson (7-0) defeated #10 Deshler 10-0.

  6. Thomasville (6-1) defeated Escambia County 45-22.

  7. Fayette County (6-1) defeated Cordova 28-0.

  8. Hokes Bluff (6-1) defeated Ashville 47-14.

  9. Tallassee (7-1) defeated Holtville 44-28.

  10. Deshler (5-2) lost to #5 Wilson 10-0.

5A

  1. Briarwood (7-0) defeated Woodlawn 49-14.

  2. St. Paul’s (7-0) defeated Citronelle 26-20.

  3. Carroll (7-0) defeated B.T. Washington 49-12.

  4. Beauregard (5-1) defeated Central Clay County 37-7.

  5. Alexandria (7-1) defeated Douglas 42-17.

  6. Wenonah (6-1) defeated Moody 42-0.

  7. Etowah (7-1) defeated Boaz 41-0.

  8. Mae Jemison (7-1) defeated Lee Huntsville 16-6.

  9. Demopolis (6-1) defeated Sumter Central 58-8.

  10. Jackson (4-3) lost to Vigor 33-0.

6A

  1. Austin (7-0) defeated Hartselle 28-6.

  2. Oxford (8-0) defeated Fort Payne 17-7.

  3. Pinson Valley (7-0) defeated Center Point 49-7.

  4. Wetumpka (8-0) defeated Helena 35-14.

  5. Spanish Fort (6-1) defeated Foley 49-14.

  6. Homewood (7-0) defeated Ramsay 38-0.

  7. Saraland (6-2) lost to Baldwin County 15-14.

  8. Sidney Lanier (7-0) did not play.

  9. Benjamin Russell (6-1) defeated Minor 15-14.

  10. Clay Chalkville (7-1) defeated Carver Birmingham 36-0.

7A

  1. Central Phenix City (7-0) defeated Jeff Davis 55-18.

  2. Hoover (6-1) defeated Huffman 38-6.

  3. Thompson defeated defeated #8 Spain Park 40-17.

  4. Hewitt Trussville defeated #10 Sparkman 34-27.

  5. McGill Toolen (7-0) defeated Mary Montgomery 44-0.

  6. Auburn (6-1) defeated Lee Montgomery 27-0.

  7. Fairhope (61) defeated Davidson 31-17.

  8. Spain Park (4-3) lost to #3 Thompson 40-17.

  9. Mountain Brook (5-2) defeated Vestavia Hills 17-10.

  10. Sparkman (5-2) lost to #4 Hewitt Trussville 34-27.

Alabama Football Coaches Association

Established 2005

© 2023 by ALFCA