How the Top Ten Fared in Week 0

CLASS 7A

1. Thompson beat Oxford 55-0

2. Hoover beat North Gwinnett (Ga) 38-14

3. Auburn beat Park Crossing 45-0

4. Hewitt-Trussville beat Pinson Valley 49-27

5. Central-Phenix City beat Peach County Ga 42-23

6. Theodore beat Saraland 28-14

7. Daphne - Lee Montgomery cancelled

8. Austin lost to Hartselle 29-0

9. James Clemens beat Murphy 32-0

10. Enterprise beat Panama City Bay (Fl) 57-21



Photo courtesy of Vasha Hunt al.com



CLASS 6A

1. Pinson Valley lost to Hewitt Trussville 49-27

2. Spanish Fort beat Fairhope 21-10

3. Clay-Chalkville beat Shades Valley 40-0

4. Opelika lost to Callaway (Ga) 30-21

5. Briarwood beat Madison Academy 41-17

6. Hillcrest-Tuscaloosa lost to Homewood 37-34

7. McGill-Toolen lost to Pike Road 76-51

8. Mountain Brook beat Vestavia Hills 33-3

9. Eufaula beat Carroll 40-8

10. Oxford lost to Thompson 55-0



CLASS 5A

1. St. Paul’s lost to McAdory 21-7

2. Faith Academy lost to Andalusia 21-20

3. Pleasant Grove OPEN

4. Pike Road beat McGill Toolen 76-51

5. Guntersville lost to Handley 55-21 (Jamboree)

6. Central-Clay County beat Chilton County 34-7

7. Leeds beat Sylacauga 40-20

8. UMS-Wright lost to Baker 13-0

9. Alexandria (11-2) OPEN

10. Russellville beat Decatur 27-15



CLASS 4A

1. Gordo beat Oakman 29-7

2. Handley beat Guntersville 55-21 (Jamboree)

3. Madison Academy lost to Briarwood 41-17

4. American Christian lost to Parker 28-27

5. Williamson beat LeFlore 53-0

6. Jacksonville beat St. John Paul II 41-0

7. West Limestone (11-2) OPEN

8. Mobile Christian OPEN

9. Vigor beat Blount 22-13

10. Etowah lost to Gadsden City 34-0


CLASS 3A

1. Fyffe beat Isabella 30-6

2. Piedmont beat Geraldine 26-7 (Jamboree)

3. Catholic-Montgomery beat B.B. Comer 35-0

4. Hillcrest-Evergreen lost to Greenville 10-8

5. Montgomery Academy beat St. James 38-36

6. Slocomb (10-2) OPEN

7. Plainview (10-2) OPEN

8. Ohatchee lost to Cleburne County 43-28

9. Flomaton (8-3) OPEN

10. Opp beat Geneva by forfeit


CLASS 2A

1. Mars Hill lost to Jasper 35-6

2. Lanett beat Georgiana 54-7

3. Abbeville (12-2) OPEN

4. Clarke County (8-3) OPEN

5. North Sand Mountain (11-2) OPEN

6. Geneva County (8-4) OPEN

7. Spring Garden (12-2) OPEN

8. Elba beat Daleville 41-14

9. Westbrook Christian beat Coosa Christian 52-16

10. Falkville beat Decatur Heritage 34-20


CLASS 1A

1. Brantley beat G.W. Long 34-14 (Jamboree)

2. Sweet Water OPEN

3. Pickens County (11-4) OPEN

4. Linden OPEN

5. Maplesville beat Highland Home 14-13

6. Decatur Heritage lost to Falkville 34-20

7. Millry (8-3) OPEN

8. McKenzie (8-3) OPEN

9. Cedar Bluff (6-5) OPEN

10. Loachapoka beat Beulah 38-27