How the Top 10 Fared Last Week


Anniston held off a late Piedmont rally to beat the Bulldogs 30-28. Photo courtesy of The Sports Ledger


There were 19 losses among the 70 ranked teams from last week's rankings. Class 3A saw half of their top ten suffer defeats, while Class 4A had no ranked teams to lose. Being a non region week halfway through the season, 13 teams had an open date.

CLASS 7A


1. Auburn (6-0) beat 5A #3 Ramsay 42-21


2. Fairhope (5-0) did not play


3. Central-Phenix City (4-2) lost to IMG Academy 41-26


4. Hoover (5-1) beat 6A #2 Mountain Brook 26-14


5. Thompson (4-2) beat 6A #1 Clay Chalkville 17-14


6. Opelika (4-2) lost to 6A #5 Theodore 34-24


7. Hewitt-Trussville (4-2) beat Huffman 49-8


8. Enterprise (3-2) did not play


9. Dothan (5-1) beat Baker 49-15


10. Tuscaloosa County (4-1) did not play


CLASS 6A


1. Clay-Chalkville (5-1) lost to 7A #5 Thompson 17-14


2. Mountain Brook (5-1) lost to 7A #4 Hoover 26-14


3. Saraland (6-0) beat Foley 49-21


4. Hillcrest-Tuscaloosa (6-0) beat Gadsden City 35-10


5. Theodore (6-0) beat 7A #6 Opelika 34-24


6. Hartselle (6-0) beat Oxford 69-21


7. Gardendale (3-2) lost to Austin 17-10


8. Pinson Valley (3-2) beat 6A #10 Homewood 21-13


9. Muscle Shoals (5-0) beat James Clemens 38-10


10. Homewood (4-2) lost to 6A #8 Pinson Valley 21-13


CLASS 5A


1. UMS-Wright (5-0) did not play


2. Leeds (5-0) beat Sylacauga 51-7


3. Ramsay (4-2) lost to 7A #1 Auburn 42-21


4. Guntersville (6-0) beat Buckhorn 52-21


5. Moody (6-0) beat Shelby County 47-0


6. Pleasant Grove (4-1) beat Parker 49-28


7. Gulf Shores (5-1) beat Murphy 35-14


8. Arab (5-1) lost to Fort Payne 21-0


9. Vigor (3-2) ddi not play


10. Beauregard (5-0) did not play


CLASS 4A


1. Montgomery Catholic (6-0) beat Pike Liberal Arts 56-0


2. Handley (6-0) beat Lanett 36-0


3. Andalusia (6-0) beat Bibb County 55-18


4. Oneonta (6-0) beat Springville 53-22


5. Anniston (6-0) beat 3A #1 Piedmont 30-28


6. Jacksonville (4-2) beat Ohatchee 35-6


7. Priceville (6-0) beat Scottsboro 28-21


8. Northside (4-1) did not play


9. Cherokee County (5-1) beat Munford 56-26


10. T.R. Miller (4-1) did not play



CLASS 3A


1. Piedmont (3-2) lost to 4A #5 Anniston 30-28


2. Mars Hill Bible (5-1) beat Russellville 31-30


3. St. James (4-2) lost to Charles Henderson 26-14


4. Gordo (5-1) beat 1A #7 Pickens County 54-18


5. Mobile Christian (4-2) lost to Pensacola Catholic (Fl) 31-28 (OT)


6. Opp (5-1) beat Rehobeth 23-13


7. Winfield (4-1) beat Hamilton 52-0


8. Straughn (4-1) lost to 2A #3 Ariton 28-14


9. Houston Academy (5-0) beat Abbeville 41-0


10. Thomasville (4-1) lost to Jackson 12-7



CLASS 2A


1. Fyffe (5-0) beat Plainview 56-13


2. Highland Home (6-0) beat 1A #4 Brantley 28-27


3. Ariton (5-1) beat 3A #8 Straughn 28-14


4. Pisgah (4-1) lost to Sylvania 34-7


5. Aliceville (5-1) beat Central Tuscaloosa 42-13


6. B.B. Comer (4-2) lost to Saks 28-0


7. G.W. Long (3-2) lost to Dale County 26-22


8. J.U. Blacksher (4-2) lost to Excel 42-13


9. Isabella (6-0) beat Billingsley 50-14


10. Reeltown (3-1) did not play


CLASS 1A


1. Elba (5-0) beat Providence Christian 40-7


2. Leroy (4-0) beat St. Luke's 13-0


3. Linden (5-0) did not play


4. Brantley (4-2) lost to 2A #2 Highland Home 28-27


5. Sweet Water (3-1) did not play


6. Valley Head (5-0) beat Ider 56-30


7. Pickens County (4-2) lost to 3A #4 Gordo 54-18


8. Spring Garden (5-1) beat Cedar Bluff 41-12


9. Meek (5-0) did not play


10. Loachapoka (5-0) did not play