top of page

How the AHSAA Top 10 Football Teams Fared Week 6

CLASS 7A




1. Thompson (4-1) lost to 6A #1 Clay Chalkville 36-33

2. Central-Phenix City (5-0) did not play

3. Auburn (5-1) beat 5A #1 Ramsay 13-7

4. Mary Montgomery (6-0) beat Baldwin County 45-14

5. Vestavia Hills (5-1) beat Spain Park 26-8

6. Hewitt-Trussville (5-1) beat Huffman 62-0

7. Dothan (5-1) beat #9 Baker 35-14

8. Enterprise (4-1) did not play

9. Baker (5-1) lost to #7 Dothan 35-14

10. Sparkman (5-0) did not play



CLASS 6A


1. Saraland (6-0) beat Foley 70-20

2. Clay-Chalkville (6-0) beat 7A #1 Thompson 36-33

3. Hillcrest-Tuscaloosa (6-0) beat Gadsden City 32-3

4. Parker (5-1) lost to 5A #4 Pleasant Grove 22-21

5. Muscle Shoals (5-0) beat James Clemens 42-28

6. Hartselle (5-1) beat #8 Oxford 22-21

7. Mountain Brook (5-1) beat Hoover 34-24

8. Oxford (5-1) lost to Hartselle 22-21

9. Helena (6-0) beat Jackson Olin 49-6

10. Theodore (4-2) beat Opelika 16-10



CLASS 5A


1. Ramsay (4-2) lost to 7A #3 Auburn 13-7

2. Gulf Shores (6-0) beat Murphy 37-14

3. Central-Clay County (5-0) beat Alexandria 48-13

4. Pleasant Grove (4-1) beat 6A #4 Parker 22-21

5. Moody (5-1) beat Shelby County 49-6

6. Leeds (4-1) beat Sylacauga 48-14

7. Vigor (5-0) did not play

8. Charles Henderson (3-2) beat 3A #3 St. James 36-13

9. Guntersville (5-0) beat Buckhorn 38-7

10. Faith Academy (3-3) lost to St. Pauls 40-7



CLASS 4A


1. Andalusia (6-0) beat #8 Bibb County 27-10

2. Cherokee County (6-0) beat Munford 56-10

3. Montgomery Catholic (6-0) beat Demopolis 42-0

4. Jackson (4-0) did not play

5. West Morgan (5-0) did not play

6. Handley (5-1) beat Lanett 42-27

7. Jacksonville (5-0) beat Ohatchee 51-6

8. Bibb County (5-1) lost to #1 Andalusia 27-10

9. Oneonta (4-2) beat Springville 28-21

10. Corner (5-0) beat Fultondale 42-21



CLASS 3A


1. Mars Hill Bible (6-0) beat Russellville 27-24

2. Mobile Christian (6-0) beat Orange Beach 39-7

3. St. James (4-2) lost to 5A #8 Charles Henderson 36-13

4. Madison Academy (5-0) beat Madison County 63-7

5. Gordo (5-1) beat 1A #7 Pickens County 52-8

6. Sylvania (4-1) lost to 2A #3 Pisgah 40-34

7. Houston Academy (5-0) beat Abbeville 49-0

8. Straughn (4-1) lost to Ariton 39-21

9. Thomasville (4-0) did not play

10. Geraldine (4-1) did not play




CLASS 2A


1. B.B. Comer (6-0) beat Saks 42-6

2. Highland Home (6-0) beat Brantley 46-0

3. Pisgah (5-0) beat 3A #6 Sylvania 40-34

4. Fyffe (4-1) beat Plainview 49-14

5. Reeltown (5-0) beat Cleburne County 68-3

6. Luverne (6-0) beat Calhoun 42-6

7. Sulligent (6-0) beat 1A #10 South Lamar 35-12

8. St. Luke’s (5-1) lost to 1A #1 Leroy 42-10

9. Lamar County (6-0) beat Berry 42-6

10. Vincent (4-2) lost to Childersburg 16-14



CLASS 1A


1. Leroy (4-0) beat 2A #8 St. Luke's 42-10

2. Elba (5-0) beat Providence Christian 57-20

3. Sweet Water (4-1) did not play

4. Millry (5-1) beat Clarke County 28-14

5. Loachapoka (5-1) lost to Pike Liberal Arts 31-8

6. Coosa Christian (4-1) did not play

7. Pickens County (4-2) lost to 3a #5 Gordo 52-8

8. Wadley (5-1) lost to Randolph County 49-6

9. Lynn (4-1) beat Tarrant 49-14

10. South Lamar (4-2) Lost to 2A #7 Sulligent 35-12




Comments


bottom of page