How Did the Top 10 Fare This Past Week?


Thanks to al.com for the photo


How teams in the Alabama Sports Writers Association rankings fared this week:


CLASS 7A

1. Thompson (3-0) beat Tuscaloosa Co. 58-0

2. Hoover (3-0) beat Vestavia Hills 34-6

3. Auburn (3-0) beat Prattville 20-14

4. Hewitt-Trussville (3-0) beat Spain Park 38-17

5. Central-Phenix City (3-0) beat Smiths Station 56-0

6. Theodore (3-0) beat Alma Bryant 71-0

7. Daphne (1-1) lost to Fairhope 38-31 (OT)

8. James Clemens (3-0) beat Bob Jones 35-28 (OT)

9. Enterprise (3-0) beat Dothan 48-14

10. Oak Mountain (3-0) beat Gadsden City 17-7


CLASS 6A

1. Spanish Fort (3-0) beat Gulf Shores 42-21

2. Clay-Chalkville (3-0) beat Jasper 68-21 3. Pinson Valley (2-1) beat Gardendale 38-21

4. Briarwood (3-0) beat Chelsea 42-35 (OT)

5. Mountain Brook (3-0) beat Woodlawn 49-0 on Thursday

6. Hartselle (3-0) beat Cullman 35-14

7. Homewood (2-1) lost to McAdory 45-18

8. Hillcrest-Tuscaloosa (2-1) beat Brookwood 49-16

9. Opelika (1-2) beat Sidney Lanier 24-7 on Thursday

10. Eufaula (1-2) lost to Lee-Montgomery 17-10


CLASS 5A

1. Pike Road (3-0) beat Carroll-Ozark 42-7 on Thursday

2. Pleasant Grove (2-0) beat Cordova 46-18 on Thursday

3. Central-Clay Co. (3-0) beat Sylacauga 42-21

4. Leeds (3-0) beat Lincoln 20-13

5. Faith-Mobile (2-1) beat Elberta 49-14

6. Alexandria (2-0) beat Center Point 45-22

7. Russellville (3-0) beat Jemison-Huntsville 44-10

8. Guntersville (2-1) beat Fairview 34-19

9. St. Paul's (1-2) beat 4A No. 7 Williamson 16-12

10. UMS-Wright (2-1) beat LeFlore 52-0


CLASS 4A

1. Gordo (3-0) beat Oak Grove 45-0

2. Handley (2-0) beat Munford 40-10

3. Madison Aca. (2-1) beat DAR 53-17

4. West Limestone (2-0) beat Deshler 21-19

5. Vigor (3-0) beat W.S. Neal 41-6

6. American Chr. (2-1) beat Montevallo 41-10

7. Williamson (1-2) lost to 5A No. 9 St. Paul’s 16-12

8. Jackson (2-1) lost to St. Michael 24-21 on Thursday

9 (tie). Anniston (3-0) beat No. 9 Jacksonville 22-9

9 (tie). Jacksonville (1-2) lost to No. 9 Anniston 22-9


CLASS 3A

1. Fyffe (2-0) beat Collinsville 50-0

2. Piedmont (2-0) beat No. 10 Saks 28-12

3. Catholic-Montgomery (3-0) beat Dadeville 65-7

4. Plainview (2-0) beat Pisgah 54-40

5. Flomaton (2-0) beat Southern Choctaw 54-0

6. Bayside Aca. (3-0) beat Excel 31-8

7. Montgomery Aca. (2-1) beat Hale Co. 45-26

8. Trinity (3-0) beat Goshen 56-0

9. Slocomb (1-1) beat Northside Methodist 37-0

10. Saks (2-1) lost to No. 2 Piedmont 28-12


CLASS 2A

1. Mars Hill Bible (2-1) beat Sheffield 37-0

2. Lanett (2-1) beat B.B. Comer 26-21

3. Geneva Co. (2-0) beat Cottonwood 28-12

4. Spring Garden (2-0) beat West End-Walnut Grove 28-0

5. Elba (2-1) lost to G.W. Long 35-16

6. Abbeville (1-1) beat Zion Chapel 48-18.

7. Clarke Co. (1-1) beat Greene Co. 47-0

8. Westbrook Chr. (1-1) lost to Sand Rock 32-13

9. North Sand Mountain (0-2) lost to Ider 13-7

10. Addison (3-0) beat Aliceville 19-18


CLASS 1A

1. Brantley (1-0) beat Kinston 34-0

2. Sweet Water (2-0) beat Marengo 51-12

3. Pickens Co. (2-0) beat Hubbertville 20-7

4. Maplesville (3-0) beat Barbour Co. 69-0

5 (tie). Linden (0-2) lost to Keith 43-0

5 (tie). Millry (2-0) beat Fruitdale 48-6

7. McKenzie (1-1) lost to Red Level 34-24

7. Clarke Co. (1-1) beat Greene Co. 47-0

8. Loachapoka (2-0) beat Billingsley 40-14

9. Marion Co. (3-0) beat Lynn 29-7

10. Decatur Heritage (1-2) beat Phillips-Bear Creek 41-10