ASWA All State Teams Announced


CLASS 7A


FIRST-TEAM ALL-STATE


Offense


QB: Conner Harrell, Thompson, Jr., 6-1, 200

RB: Armoni Goodwin, Hewitt-Trussville, Sr., 5-9, 190

RB: Joseph McKay, Central-Phenix City, Sr., 6-1, 210

RB: Damien Taylor, Tuscaloosa County, Sr., 5-11, 195


WR: Ramone Bradley, Fairhope, Sr., 5-10, 170


WR: RJ Hamilton, Hoover, So., 5-10, 170


WR: J.B. Mitchell, Thompson, Sr., 6-2, 190


OL: Cort Bradley, Auburn, Sr., 6-4, 305


OL: Connor Howard, Thompson, Sr., 6-4, 280


OL: Rod Orr, Gadsden City, Sr., 6-7, 270


OL: Dawson Ray, Vestavia Hills, Sr., 6-5, 306


OL: Jackson West, Huntsville, Sr., 6-4, 240

PK: Luke Freer, Fairhope, Jr., 6-2, 205


Defense


DL: Jerry Bethea, Fairhope, Sr., 6-1, 280

DL: Justice Finkley, Hewitt-Trussville, Jr., 6-2, 270


DL: Powell Gordon, Auburn, Jr., 6-3, 210


DL: Tomarrion Parker, Central-Phenix City, So., 6-4, 215

LB: Jeremiah Alexander, Thompson, Jr., 6-2, 240


LB: Ian Jackson, Prattville, Sr., 6-3, 220


LB: Terry Kirksey, Baker, Sr., 6-3, 225


LB: Tyler Vickery, Sparkman, Sr., 6-1, 195


DB: Keon Marion, Theodore, Sr., 6-2, 180

DB: Jamal Mayers, James Clemens, So., 5-10, 170


DB: Quay Nelms, Auburn, Sr., 6-1, 190


DB: Tony Mitchell, Thompson, So., 6-0, 190


P: Matthew Rhodes, Auburn, Sr., 6-4, 195


Athlete


Trent Battle, Daphne, Sr., 6-1, 195


Josh McCray, Enterprise, Sr., 6-2, 220


Ryan Peppins, Thompson, Jr., 5-8, 165


Tre Shackelford, Austin, Sr., 6-1, 190


SECOND-TEAM ALL-STATE


Offense


QB: Evan Smith, Oak Mountain, Jr., 5-11, 170


RB: Jevon Jackson, Austin, Sr., 5-10, 190


RB: CJ Miller, Gadsden City, Jr., 5-10, 257


RB: T.J. Richardson, Theodore, Sr., 5-10, 190


WR: Bryson Clague, Auburn, Sr., 6-3, 180


WR: Cooper Kelley, Spain Park, Sr., 6-0, 180


WR: Malik Thomas, Hoover, Sr., 6-3, 200


OL: Trinity Bell, Albertville, Sr., 6-8, 265

OL: Anthony Butler, Thompson, Sr., 6-2, 238


OL: Drew Lawson, Bob Jones, Sr., 6-3, 300


OL: Kole Payne, Theodore, Sr., 5-11, 240


OL: Riley Quick, Hewitt-Trussville, Jr., 6-5, 250


PK: Drake Tabor, Spain Park, Sr., 5-10, 170


Defense


DL: James Quinnelly, Daphne, Jr., 6-3, 270


DL: Cam Reese, Auburn, Sr., 6-3, 290


DL: Kahlil Saunders, Grissom, Sr., 6-5, 290


DL: KaRon White, Sparkman, Sr., 6-2, 280


LB: Landen Berguson, Hewitt-Trussville, Sr., 5-11, 210


LB: Carson Casteel, Florence, Sr., 6-3, 210


LB: Sheldon Russ, Theodore, Sr., 6-0, 215


LB: Marcus Williams, Hoover, Sr., 6-0, 194


DB: LaDareyen Craig, Baker, Sr., 6-1, 180


DB: Keyshawn Feagins, Bob Jones, Sr., 6-0, 175


DB: Jahlil Hurley, Florence, So., 6-2, 150


DB: Trey Washington, Hewitt-Trussville, Sr., 6-0, 195


P: Forrest Taylor, Foley, Sr., 5-10, 160


Athlete


Amaury Hutchinson, Auburn, Sr., 5-10, 170


Riley Leonard, Fairhope, Sr., 6-4, 205


Omari Kelly, Hewitt-Trussville, Jr., 6-1, 175


Maddox Sunderman, Bob Jones, So., 6-4, 285


HONORABLE MENTION


QB: Quincy Crittendon, Austin, Sr., 5-11, 185


QB: Bennett Meredith, Spain Park, Jr., 6-3, 190


RB: Sean Jackson, Hewitt-Trussville, Sr., 5-10, 222


RB: Judah Tait, Oak Mountain, Sr., 5-10, 205


WR: John Allen Stogner, Grissom, Sr., 6-2, 215


WR: Jaylen Ward, Spain Park, Jr., 6-1, 190


OL: Logan Lanicek, Fairhope, Jr., 6-4, 330


OL: Nick Paradise, Hoover, Sr., 5-11, 230


PK: Josh Owsley, Auburn, Jr., 5-11, 155


PK: Collin Rogers, Prattville, Jr., 6-4, 180


DL: Devery Smith, Daphne, Sr., 6-0, 270


DL: Kobe Stewart, Thompson, Sr., 6-3, 220


LB: Ronald Fletcher, Austin, Sr., 5-11, 205


LB: Jordan Jones, Smiths Station, Sr., 6-0, 210


DB: Jaden Baker, Austin, Sr., 5-10, 165


DB: Nate Carpenter, Central-Phenix City, Sr., 5-10, 185


P: none.


ATH: Jaisean McMillian, Baker, Sr., 6-0, 205


COACH OF THE YEAR


Cris Bell, Oak Mountain


CLASS 6A


FIRST-TEAM ALL-STATE


Offense


QB: Trey Higgins, Oxford, Sr., 6-4, 205


RB: Reginald Davis, Lee-Montgomery, Sr., 6-1, 183

RB: Eric Watts, Opelika, Sr., 5-11, 178


RB: Jarris Williams, Blount, Sr., 5-11, 195


WR: DeAndre Coleman, Hueytown, Jr., 6-3, 195


WR: Roc Taylor, Oxford, Sr., 6-4, 210


WR: Rodarius Thomas, Eufaula, Sr., 6-3, 190


OL: Anquin Barnes, Lee-Montgomery, Sr., 6-6, 320


OL: Rayvon Crum, Pinson Valley, Sr., 6-4, 320


OL: Bradyn Joiner, Oxford, So., 6-3, 320


OL: JonDarius Morgan, Huffman, Sr., 6-4, 330


OL: Jack Myers, Spanish Fort, Sr., 6-3, 280


PK: Jaren Van Winkle, Clay-Chalkville, Sr., 6-3, 175


Defense


DL: Lee Hunter, Blount, Sr., 6-4, 315


DL: James Perkins, Pinson Valley, Sr., 6-1, 215


DL: Khurtiss Perry, Park Crossing, Jr., 6-3, 265


DL: William Whitlow Jr., Stanhope Elmore, Sr., 6-3, 255


LB: Jordan Dobbins, Oxford, Jr., 6-1, 206


LB: Elijah Johnston, Saraland, Sr., 6-3, 215


LB: Kenneth McShan, Gardendale, Sr., 6-1, 210


LB: Tyler Waugh, Briarwood, Sr., 6-0, 195


DB: Tre’Quon Fegans, Oxford, Jr., 6-2, 180


DB: Micah Gaffney, Spanish Fort, Sr., 6-1, 175


DB: Ga’Quincy McKinstry, Pinson Valley, Sr., 6-1, 185


DB: Jarell Stinson, Opelika, Jr., 5-11, 170


P: Alex McPherson, Fort Payne, Jr., 5-10, 145


Athlete


Armani Diamond, Blount, Sr., 6-1, 170


Rod Elston, Oxford, Sr., 5-10, 175


Jaquel Fells, Pinson Valley, Sr., 5-8, 180


Terrente Hinton, Saraland, Sr., 6-3, 175

SECOND-TEAM ALL-STATE


Offense


QB: Hess Horne, Eufaula, Sr., 6-0, 170


RB: Carnel Davis, Southside-Gadsden, Sr., 6-1, 195


RB: Braylon McReynolds, McGill-Toolen, Jr., 5-9, 170


RB: Luke Reebals, Briarwood, Jr., 5-10, 180


WR: Aulden Battles, Southside-Gadsden, Sr., 6-0, 170


WR: Marquarius White, Clay-Chalkville, Jr., 5-11, 170


WR: Jarel Williams, Saraland, Jr., 6-3, 185


OL: Colton Beesley, Saraland, Sr., 6-5, 295


OL: Almarion Crim, Minor, Sr., 6-3, 305


OL: Will Grant, Mountain Brook, Sr., 6-1, 245


OL: Seaburn Hines, Helena, Sr., 6-2, 305

OL: Brandon Kirksey, Oxford, Sr., 6-5, 330


PK: Michael Shine, McGill-Toolen, Jr., 6-1, 140


Defense


DL: Kason Boston, Jackson-Olin, Sr., 6-4, 245


DL: Trevon McAlpine, Saraland, Jr., 6-3, 280


DL: Trevon Moore, Opelika, Sr., 6-3, 230


DL: Kelvin Morris, Hartselle, Sr., 6-1, 240


LB: IceBerk Cave, Helena, Jr., 6-1, 200


LB: Eli Martin, Southside-Gadsden, Sr., 5-11, 205


LB: Chandler Pruitt, Chelsea, Sr., 6-2, 205


LB: Jack Tregoning, Athens, Jr., 6-0, 185


DB: DeMariay Bimbo, Huffman, Sr., 6-0, 175


DB: Avian Morgan, Minor, Sr., 6-0, 185


DB: Jaden Mosley, McGill-Toolen, Sr., 6-1, 165


DB: Zadan Thomas, Eufaula, Sr., 5-10, 186


P: Logan Weighall, Wetumpka, So., 6-0, 170


Athlete

Brandon Bowman, Wetumpka, Sr., 5-10, 185


Ty Mims, Baldwin County, Jr., 5-8, 170


Blake Pugh, Mountain Brook, Sr., 5-10, 165


Michael Rich Jr., Southside-Gadsden, Sr., 6-5, 205


HONORABLE MENTION


QB: Ethan Crawford, Hillcrest-Tuscaloosa, So., 6-0, 185


QB: Karson Green, Saraland, Sr., 6-0, 195


RB: Makhi Hughes, Huffman, Jr., 5-10, 183


RB: Dylan Peterson, Pelham, Sr., 6-1, 212


WR: Jordan Mosley, McGill-Toolen, Sr., 6-2, 190


WR: Andre Siler, Hillcrest-Tuscaloosa, Sr., 5-11, 160


OL: Ben Barker, Wetumpka, Sr., 6-0, 280


OL: Camden Etheredge, Oxford, Jr., 6-1, 205


PK: Crawford Lang, Hartselle, So., 5-10, 170


PK: Trey Stoddard, Muscle Shoals, So., 5-8, 185


DL: Christian Burkhalter, Spanish Fort, Sr., 6-5, 225


DL: Braxton Wetzler, Mountain Brook, Sr., 6-0, 275


LB: Charlie Goode, Homewood, Sr., 6-2, 215


LB: Anthony Martin, Opelika, Sr., 5-10, 165


DB: Carl Fauntroy, Spanish Fort, Jr., 6-1, 175


DB: Jaden Kay, Cullman, Sr., 6-1, 165


P: Drew Ball, Cullman, Jr., 5-10, 195


P: Brendon Byrd, Spanish Fort, So., 6-1, 185


ATH: Ethan Black, Eufaula, Sr., 5-11, 160


ATH: Mayson Slaughter, Jasper, Sr., 6-1, 210


COACH OF THE YEAR


Sam Shade, Pinson Valley

CLASS 5A


FIRST-TEAM ALL-STATE


Offense


QB: Zyquez Perryman, Pleasant Grove, Sr., 6-2, 190


RB: Quinshon Judkins, Pike Road, Jr., 6-1, 198


RB: Carson Rickels, Hayden, Sr., 6-1, 192


RB: Ronnie Royal, Alexandria, Fr., 5-11, 175


WR: Jack Harris, Guntersville, Sr., 6-4, 195


WR: Chris Lewis, Pleasant Grove, Sr., 6-3, 188


WR: Will Passeau, St. Paul’s, Sr., 6-3, 185


OL: Edgar Amaya, Russellville, Sr., 6-4, 315


OL: Eston Harris, Beauregard, Jr., 6-5, 265


OL: Jaylon Logan, Alexandria, Sr., 6-1, 265


OL: Ivan Shultz, St. Paul’s, Sr., 6-3, 295


OL: Lucas Taylor, St. Paul’s, Jr., 6-3, 305

PK: Gage Theus, Andalusia, Sr., 5-9, 160 Defense DL: Cameron Dunklin, Leeds, Sr., 6-0, 190 DL: Jay Ford, Central-Clay County, Sr., 6-0, 235 DL: Devin Manigault, St. Paul’s, Sr., 6-5, 246 DL: Grady Trantham, Alexandria, Sr., 6-4, 205 LB: Robert Courtney, UMS-Wright, Jr., 6-0, 183 LB: Josh Myrick, Corner, Sr., 5-11, 200 LB: Osiris Smith, Pleasant Grove, Sr., 6-2, 218 LB: Jeremiah Williams, Ramsay, Sr., 6-3, 195 DB: Gabe Broadus, Faith Academy, Sr., 5-8, 165 DB: Christian Douglas, Leeds, So., 5-11, 185 DB: Jay Jones, Demopolis, Sr., 6-2, 208 DB: Parker Martin, Fairview, Jr., 5-11, 160 P: Landen Holley, Charles Henderson, Jr., 6-1, 175 Athlete Chris Allen, Ardmore, Sr., 5-10, 170 Javonte Graves-Billips, St. Paul’s, Sr., 5-11, 178 Malachi Holt-Bennett, Fairfield, Sr., 6-2, 190 Shemar James, Faith Academy, Jr., 6-2, 210 SECOND-TEAM ALL-STATE Offense QB: Cole McCarty, Guntersville, So., 5-10, 170 RB: Jalyn Daniels, Tallassee, Jr., 5-10, 160 RB: Logan Pate, Guntersville, Jr., 5-10, 200 RB: Maleek Pope, Sylacauga, Jr., 5-10, 180 WR: Garrett Lee, Lawrence County, Sr., 6-4, 205 WR: Michael McGregor, Talladega, Sr., 6-0, 195 WR: DeAndre Pettway, LeFlore, Sr., 6-4, 200 OL: Taylor Alston, Holtville, Sr., 6-4, 285 OL: Spencer Carpenter, Rehobeth, Jr., 6-3, 330 OL: Anez Cooper, Pleasant Grove, Jr., 6-5, 350 OL: Tyler Moore, East Limestone, Sr., 6-5, 323 OL: Taylon Rice, Faith Academy, Sr., 6-2, 215 PK: Cleat Forrest, Alexandria, 8th, 5-8, 135 Defense DL: Martello Kelly, Pleasant Grove, Sr., 6-2, 325 DL: Chip Morgan, Andalusia, Sr., 6-2, 245 DL: Demarcus Smith, Parker, Sr., 6-4, 260 DL: Brandon Wilkes, Pleasant Grove, Sr., 6-2, 250 LB: Mikey Forney, Holtville, Jr., 6-3, 210 LB: Tray Nunn, St. Paul’s, Sr., 5-8, 187 LB: J.B. Sanders, Charles Henderson, Sr., 5-11, 190 LB: Brooks Scott, Russellville, Sr., 6-2, 215 DB: Collin Chappell, Hayden, Sr., 5-10, 172 DB: Christon Curtis, Central-Tuscaloosa, Jr., 6-0, 170 DB: Grayson Myles, St. Paul’s, Jr., 5-11, 175 DB: Javonte Stubbs, Selma, Sr., 5-11, 180 P: Luke Harris, John Carroll, Sr., 5-10, 175 Athlete Troy Bruce Jr., Center Point, So., 5-9, 165 Javais McGhee, Alexandria, Jr., 5-11, 165 Colby Stafford, UMS-Wright, Sr., 5-9, 173 Harrison Wallace, Pike Road, Sr., 6-2, 185 HONORABLE MENTION QB: Kamren Ivory, Ramsay, Sr., 6-2, 215 QB: Boyd Ogles, Central-Clay County, Sr., 6-1, 195 RB: Elisha McNeil, Central-Clay County, Jr., 6-1, 180 RB: Drew Pickett, Holtville, So., 5-10, 185 WR: Camron Buchannon, Parker, Sr., 5-10, 175 WR: Quad Harrison, John Carroll, Jr., 6-4, 215 OL: Anthony Howerton, Demopolis, Jr., 6-4, 257 OL: Will Pappas, UMS-Wright, Sr., 5-9, 273 PK: Carson Fike, Pike Road, Sr., 5-8, 150 PK: Clay Yates, Central-Clay County, Jr., 6-0, 195 DL: LJ McCloud, Pike Road, Sr., 6-0, 260 DL: Angel Moreno, Russellville, Sr., 5-11, 250 LB: Jamal Maloney, Rehobeth, Sr., 5-11, 184 LB: Clark Turner, UMS-Wright, Jr., 5-9, 176 DB: Austin Rhodes, Marbury, Sr., 5-9, 178 P: Sam East, Faith Academy, Sr., 6-2, 175 P: Drake Riordan, Holtville, Sr., 5-10, 160 ATH: Jahiya Robinson, LeFlore, Sr., 5-8, 175 ATH: Jake Wilson, Andalusia, Sr., 6-2, 190 COACH OF THE YEAR Steve Mask, St. Paul’s CLASS 4A FIRST-TEAM ALL-STATE Offense QB: Tanner Bailey, Gordo, Jr., 6-1, 190 RB: Trent Davis, Etowah, Sr., 5-10, 170 RB: Tae Meadows, Handley, Jr., 5-9, 180 RB: Brandon Waller, American Christian, Sr., 5-10, 182 WR: River Helms, West Limestone, Sr., 6-5, 225 WR: Cam Jeffery, American Christian, Sr., 5-11, 188 WR: Hunter Oglen, Gordo, Sr., 5-10, 170 OL: Tyler Cappi, Priceville, Jr., 6-2, 300 OL: Brian Joiner, Handley, Jr., 5-11, 259 OL: Hunter Kimbrell, Gordo, Sr., 5-10, 245 OL: Wes Kinard, American Christian, Sr., 6-3, 260 OL: RyQueze McElderry, Anniston, So., 6-4, 325 PK: Jackson Chandler, Mobile Christian, Sr., 5-10, 152 Defense DL: Dylan Brooks, Handley, Sr., 6-5, 248 DL: Toby Camp, Etowah, Sr., 6-2, 250 DL: Abraham Daniels, Vigor, Jr., 6-0, 220 DL: Miller McCarthy, Alabama Christian, Sr., 6-0, 205 LB: Omarion Adams, Jacksonville, Sr., 5-10, 170 LB: Jake Cottle, Handley, Sr., 6-2, 212 LB: Deontae Lawson, Mobile Christian, Sr., 6-3, 221 LB: Robert Woodyard, Williamson, Jr., 6-2, 220 DB: Antonio Kite, Anniston, Jr., 6-2, 180 DB: Kamari Lassiter, American Christian, Sr., 6-0, 183 DB: Sylvester Smith, Munford, So., 5-10, 180 DB: Tim Spurlock, Madison Academy, Jr., 6-2, 215 P: Beau Ragsdale, Oneonta, Sr., 6-1, 190 Athlete Sawyer Deerman, American Christian, So., 5-10, 165 Deshun Murrell, Bibb County, Sr., 6-0, 180 Martavious Davis, Etowah, Sr., 6-0, 150 Tanner Malin, Good Hope, Jr., 5-11, 155 SECOND-TEAM ALL-STATE Offense QB: Jalen Clark, Alabama Christian, Sr., 6-2, 185 RB: Colton Bagwell, Good Hope, Sr., 6-1, 250 RB: Cosner Harrison, St. James, So., 6-0, 190 RB: Damien Ramsey, Cherokee County, Jr., 6-1, 230 WR: Toler Keigley, Mobile Christian, Sr., 6-1, 188 WR: Isaiah Lattimore, Westminster, Jr., 5-10, 175 WR: Camryn Williams, Brooks, Sr., 6-3, 185 OL: Trevor Jordan, Haleyville, Sr., 6-3, 305 OL: Joe Malone, Northside, Sr., 6-3, 290 OL: Doston Putman, Good Hope, Sr., 6-3, 285 OL: Jay Watts, Cherokee County, Jr., 6-3, 280 OL: Kaden Young, Madison Academy, Jr., 6-4, 300 PK: Andrew Sisco, Madison County, Sr., 6-1, 155 Defense DL: Sterling Dixon, Mobile Christian, Fr., 6-2, 189 DL: Jayden Loving, Hamilton, Sr., 6-2, 265 DL: Jaylon Prater, Jacksonville, Sr., 6-3, 210 DL: Christian Ross, Dale County, So., 6-4, 215 LB: Nas Diamond, Cherokee County, Sr., 6-2, 210 LB: Trevor Gladden, Etowah, Sr., 6-0, 155 LB: Luke Hodge, Oneonta, Jr., 6-2, 220 LB: Ayden Perkins, Central-Florence, Sr., 5-11, 205 DB: Kial Cottingham, Montevallo, Jr., 5-10, 160 DB: Ja Allen Gray, Williamson, Sr., 5-11, 175 DB: Jaden Lawson, Mobile Christian, Jr., 5-11, 161 DB: Garrett McKinney, Oak Grove, Jr., 5-10, 150 P: Jim Ogle, Jacksonville, Fr., 6-2, 180 Athlete Ben Capps, Gordo, Jr., 6-0, 195 Joseph Anderson, Montevallo, Sr., 5-10, 190 Whit Johnson, Cherokee County, Jr., 6-0, 175 Kyler Murks, Brooks, Jr., 6-1, 185 HONORABLE MENTION QB: Brandon Musch, Westminster, Fr., 5-10, 170 QB: Avery Seaton, Madison Academy, Sr., 5-10, 200 RB: Jerry Burton, Priceville, Sr., 5-11, 191 RB: Collin Moon, Oneonta, Jr., 5-11, 190 WR: Ollie Finch, Etowah, Sr., 6-2, 180 WR: Kristian Gravitt Tucker, Haleyville, Sr., 6-2, 190 OL: Gage Capleton, Oak Grove, Sr., 6-3, 215 OL: Tomorrion Knight, Escambia County, Sr., 6-2, 338 PK: Gabe Henson, American Christian, Jr., 6-0, 178 DL: Clayton Herring, Good Hope, Jr., 6-0, 215 DL: Tyrell Mayberry, Gordo, Sr., 6-0, 215 LB: Damian Johnson, Holt, Sr., 6-3, 235 LB: Brayden Parton, Madison County, Sr., 6-0, 225 DB: Keiton Camp, Northside, Jr., 5-10, 160 DB: Brennan Davis, St. John Paul II, Jr., 6-1, 175 P: none. ATH: Christian Jones, Handley, Sr., 6-1, 208 ATH: Thorne Slaton, West Limestone, Sr., 6-0, 190 COACH OF THE YEAR Larry Strain, Handley CLASS 3A FIRST-TEAM ALL-STATE Offense QB: Jackson Hayes, Piedmont, So., 6-0, 185 RB: Jeremiah Cobb, Catholic-Montgomery, So., 5-11, 180 RB: Quez Jackson, Thomasville, Sr., 5-9, 185 RB: Jaylen Nobles, Slocomb, Jr., 6-0, 205 WR: Myles Butler, Catholic-Montgomery, Sr., 6-3, 184 WR: Jadon Calhoun, Piedmont, Sr., 6-0, 180 WR: Sawyer Heptinstall, J.B. Pennington, Sr., 6-3, 185 OL: Tre Bolton, Saks, Sr., 6-2, 215 OL: Brody Dalton, Fyffe, Sr., 6-4, 239 OL: Thomas Kirkham, Montgomery Academy, Sr., 6-4, 315 OL: Caleb Lyles, Fyffe, Sr., 6-3, 305 OL: Ben Newton, Thomasville, Jr., 6-3, 300 PK: Alex Kohn, Montgomery Academy, Jr., 5-9, 165 Defense DL: Chris Allred, J.B. Pennington, jr., 5-11, 255 DL: AJ Odom, Oakman, Jr., 6-4, 230 DL: Aidan Simpson, Ohatchee, Sr., 6-0, 205 DL: Sean Smith, Piedmont, Sr., 6-1, 225 LB: Tyler Bell, Fyffe, Sr., 5-10, 200 LB: Barry Davenport, Chickasaw, Sr., 6-3, 220 LB: T.J. Dudley, Catholic-Montgomery, Jr., 6-3, 225 LB: Landon Smart, Piedmont, Jr., 6-1, 210 DB: Brody Campbell, Slocomb, So., 5-9, 140 DB: Jakari Foster, Piedmont, Sr., 6-1, 195 DB: Kordrick Houston, Thomasville, Sr., 6-0, 175 DB: Kaedyn Marchbanks, Oakman, Jr., 5-9, 150 P: Britton Kohn, Montgomery Academy, Sr., 6-2, 195 Athlete Mariyon Johnson, Southside-Selma, Jr., 6-0, 160 Ike Rowell, Fyffe, Sr., 6-1, 183 Jett Smith, Walter Wellborn, Sr., 5-11, 180 Darius Webb, T.R. Miller, Sr., 6-0, 185 SECOND-TEAM ALL-STATE Offense QB: Hal Smithart, Opp, Sr., 6-2, 180 RB: Elijah Johnson, Piedmont, Sr., 6-2, 225 RB: Zakevin Pennington, Pike County, Jr., 5-8, 160 RB: Daniel White, Lauderdale County, Sr., 5-9, 160 WR: D.J. Carter, Catholic-Montgomery, Sr., 6-1, 185 WR: Denzel Chatman, Oakman, Jr., 6-3, 195 WR: Jamarion Ryans, Hale County, Sr., 6-0, 165 OL: Blaine Fagan, East Lawrence, Sr., 6-3, 285 OL: Isiah George, Hillcrest-Evergreen, Sr., 6-3, 275 OL: Kaden Goodwin, Walter Wellborn, Sr., 6-2, 270 OL: Greg King, Ohatchee, Sr., 6-3, 245 OL: Jarekus Walker, T.R. Miller, Sr., 6-1, 236 PK: Jacob Horner, Thomasville, Sr., 6-3, 170 Defense DL: Cole Jennings, Opp, Jr., 6-1, 225 DL: Damon Parr, Pleasant Valley, Jr., 6-5, 330 DL: Trent Thomas, Cottage Hill, So., 6-6, 225 DL: Isiah Young, Vinemont, Sr., 6-3, 255 LB: Zeke Kelley, Wicksburg, Sr., 6-2, 215 LB: Wyatt Reaves, Ohatchee, Jr., 6-0, 205 LB: Blake Sparks, Collinsville, Sr., 6-0, 210 LB: Hornando Wheeler, Pike County, Sr., 5-9, 190 DB: Dalton Hughes, Collinsville, Sr., 5-11, 210 DB: Andruw Sanders, Pleasant Valley, Sr., 5-10, 170 DB: Carson Shaw, Colbert Heights, Sr., 6-0, 178 DB: Nate Tucker, East Lawrence, Sr., 6-1, 196 P: Zeb Vickery, Flomaton, Jr., 6-2, 195 Athlete Noah Fuller, Ohatchee, Sr., 6-0, 190 Rashawn Miller Jr., Slocomb, So., 5-9, 180 Malachi Mize, Fyffe, Sr., 6-1, 205 Ja’Dedric Pettaway, Cottage Hill, Sr., 5-11, 195 HONORABLE MENTION QB: Hayden Floyd, J.B. Pennington, Jr., 6-1, 190 QB: Caleb McCreary, Catholic-Montgomery, Fr., 5-10, 171 RB: Orlando Gandy Jr., T.R. Miller, Sr., 5-9, 190 RB: Jay Loper, Bayside Academy, Jr., 5-10, 170 WR: Peyton Ellis, Opp, Sr., 5-9, 135 WR: Austin Estes, Piedmont, Jr., 5-9, 160 OL: Jarrett Hendrix, Slocomb, Sr., 6-3, 220 OL: LJ Hill, Reeltown, Sr., 5-11, 270 PK: Jadan Burns, Hokes Bluff, Fr., 5-9, 135 PK: Grayden Flowers, Trinity, So., 5-8, 135 DL: Wayne Davis, Thomasville, Jr., 6-2, 185 DL: Jackson Dullard, Flomaton, Sr., 6-1, 235 LB: Joshua Gifford, Cottage Hill, Jr., 5-9, 180 LB: Caleb Ramsey, Pleasant Valley, Sr., 5-9, 170 DB: Kevin Parreira, Opp, Sr., 6-0, 175 DB: Noah White, Plainview, Jr., 6-4, 175 P: Matthew Smith, J.B. Pennington, Sr., 5-9, 170 P: Justin Stiefel, Fyffe, Sr., 6-3, 178 ATH: Eli Ennis, Ohatchee, Jr., 6-0, 190 ATH: Gage Pugh, Colbert Heights, Sr., 5-11, 182 COACH OF THE YEAR Robert Johnson, Montgomery Academy FIRST-TEAM ALL-STATE Offense QB: Martavious Glanton, Abbeville, Sr., 6-0, 195 RB: Kelston Fikes, Leroy, Sr., 5-11, 205 RB: Emmanuel Henderson, Geneva County, Jr., 6-1, 188 RB: Austin Owens, Winston County, Sr., 6-0, 180 WR: Cooper Austin, Spring Garden, Jr., 5-10, 160 WR: Randy Glanton, Abbeville, Sr., 6-0, 180 WR: Xavier Jones, Leroy, Sr., 5-11, 150 OL: Jackson Blackwell, Falkville, Jr., 6-6, 335 OL: Hall Boulware, Westbrook Christian, Sr., 6-2, 280 OL: Brett Johnson, Isabella, Sr., 6-5, 280 OL: Grant Massey, Leroy, Sr., 6-0, 270 OL: Landon Morris, Mars Hill Bible, Sr., 6-1, 245 PK: Tanner Patton, G.W. Long, So., 5-7, 170 Defense DL: Mikale Augburn, Clarke County, Sr., 6-3, 190 DL: Joshua Holloway, Randolph County, Sr., 6-0, 280 DL: Caden Story, Lanett, Jr., 6-4, 260 DL: Arthur Thomas, Abbeville, Sr., 5-9, 172 LB: Braeden Collins, Leroy, Jr., 5-9, 213 LB: Rico Dozier, Abbeville, Sr., 6-0, 205 LB: Luke Welsh, Spring Garden, Sr., 6-2, 220 LB: Kelvin Zachery, Lanett, Sr., 6-0, 210 DB: Christian Angulo, Falkville, Sr., 5-11, 200 DB: Lake Bell, North Sand Mountain, Sr., 5-8, 160 DB: Austin Jones, Isabella, Sr., 6-0, 170 DB: Hunter Kilpatrick, Mars Hill Bible, Sr., 5-7, 160 P: Antavious Woody, LaFayette, Jr., 6-5, 270 Athlete Markel Chesseboro, Clarke County, Sr., 6-0, 185 Peyton Higgins, Mars Hill Bible, Sr., 5-10, 185 Kobie Stringer, G.W. Long, Jr., 6-0, 185 Kadarius Zackery, Lanett, Sr., 5-11, 175 SECOND-TEAM ALL-STATE Offense QB: Ty’Jarian Williams, Aliceville, So., 6-2, 195 RB: Rapheale Johnson, B.B. Comer, Sr., 5-9, 170 RB: Justus McDaniel, Mars Hill Bible, Sr., 5-9, 185 RB: K.D. Rabb, J.U. Blacksher, Sr., 6-4, 200 WR: Devin Doss, Sheffield, Jr., 6-4, 190 WR: Pierce Gilliland, Cleveland, Jr., 5-10, 175 WR: Jamichael Herbert, Highland Home, Sr., 5-10, 180 OL: Brodie Allison, North Sand Mountain, Jr., 6-0, 230 OL: Javontae Cooper, Lanett, Jr., 6-1, 250 OL: Tuff Hand, Ariton, Jr., 6-1, 245 OL: Ky’Juan Kinsey, Abbeville, So., 6-1, 255 OL: Eli Kirchharr, Mars Hill Bible, Sr., 6-2, 280 PK: Jordan Greenfield, Falkville, Jr., 6-0, 210 Defense DL: Anthony Fjeldstad, Isabella, Sr., 6-1, 260 DL: Carl Henry, Westbrook Christian, Jr., 6-2, 240 DL: Trevor Willett, West End, Sr., 6-3, 220 DL: Kyle Willis, Cleveland, Sr., 6-1, 250 LB: Tylor Cornwell, Ranburne, Sr., 5-10, 175 LB: Cam McKinney, Red Bay, Sr., 6-1, 250 LB: CJ McNabb, Ariton, So., 5-8, 190 LB: Bryce Wood, Westbrook Christian, Sr., 6-1, 210 DB: Derek Bearden, North Sand Mountain, Jr., 6-3, 175 DB: Jaxson Mitchell, Hatton, Sr., 5-6, 170 DB: Chaz Pope, Spring Garden, Jr., 5-10, 165 DB: Jalen Vinson, Red Bay, Sr., 6-2, 180 P: Cade Mitchell, Ranburne, Jr., 6-0, 170 Athlete Roberto Ayala, Cold Springs, Sr., 5-9, 175 Weston Kirk, Spring Garden, Sr., 6-1, 190 Christian Roberts, Addison, Jr., 6-2, 190 J.D. Till, Randolph County, Sr., 6-0, 175 HONORABLE MENTION QB: Griffin Hanson, Mars Hill Bible, Fr., 5-10, 165 QB: Ryley Kirk, Spring Garden, Sr., 5-8, 170 RB: Jamichael Cribbs, Lamar County, Sr., 6-0, 205 RB: Michael Guster, Tanner, Sr., 5-11, 190 WR: Travaunte Abner, Lanett, Sr., 6-3, 225 WR: Nikki Taylor Jr., Luverne, Jr., 5-11, 165 OL: Haas Flowers, Leroy, Sr., 6-0, 215 OL: Eric Jefferson, Tanner, Sr., 5-10, 275 PK: none. DL: Carson Hall, Ranburne, So., 6-4, 265 DL: Malcolm Pugh, Leroy, So., 6-4, 198 LB: C.J. Beckham, Clarke Co.unty Sr., 6-0, 260 LB: Will Birdsong, Geneva County, Sr., 5-9, 165 DB: Jaylen Jones, Sheffield, Sr., 5-10, 182 DB: Seidrion Langston, Lanett, Sr., 6-2, 190 P: Landon Gowens, Spring Garden, Jr., 6-3, 190 P: Briley Kerby, Hatton, So., 5-11, 185 ATH: Jayven Anderson, Abbeville, Sr., 5-11, 165 ATH: Ayden Alexander, Cold Springs, Sr., 5-9, 165 COACH OF THE YEAR LaBrian Stewart, Abbeville CLASS 1A FIRST-TEAM ALL-STATE Offense QB: Brayden Kyle, Decatur Heritage, Jr., 6-2, 215 RB: Gage Alexander, Hubbertville, Jr., 6-1, 185 RB: Devontae Causey, Millry, Sr., 5-11, 175 RB: Kamern Daniels, McKenzie, So., 5-10, 205 WR: Kenuwyn Dixon, Brantley, Sr., 5-11, 180 WR: Anthone Stone, Florala, Sr., 6-0, 165 WR: Sean Zerkle, Decatur Heritage, Sr., 6-2, 185 OL: Hunter Cannon, Berry, Sr., 6-1, 257 OL: Carson Jones, Brantley, Sr., 6-2, 274 OL: Briley Mitchell, Gaylesville, So., 6-1, 290 OL: Corey Teague, Cedar Bluff, Sr., 6-4, 290 OL: Jamarcus Williams, Linden, Sr., 6-0, 250 PK: Francisco Laureano, Samson, Sr., 5-5, 145 Defense DL: Bo Cook, Brantley, Sr., 6-3, 252 DL: Tyrik Daniels, Linden, Sr., 6-2, 230 DL: Deon Mayfield, Berry, Jr., 5-11, 246 DL: Josh Phillips, Ragland, Sr., 6-1, 205 LB: Tyler Ingle, Sumiton Christian, Jr., 5-10, 185 LB: Zacchaeus Reese, Florala, Sr., 5-9, 160 LB: Korbit Somerville, Pickens County, Fr., 5-8, 170 LB: Tim Thurman, Linden, Sr., 6-0, 190 DB: DJ Lee, Gaylesville, Sr., 5-8, 170 DB: Tyler Lollar, Berry, Sr., 6-3, 160 DB: Jackson Abbott, Maplesville, Sr., 6-4, 190 DB: Walter Tatum, Notasulga, Sr., 6-0, 185 P: Eli Dement, South Lamar, Jr., 5-11, 185 Athlete Zelly Aldridge, Linden, Sr., 6-0, 180 Javion Belle, Pickens County, Jr., 6-2, 205 Rashaad Coleman, Florala, Sr., 5-9, 175 Johnathan Locke, Berry, Sr., 5-11, 166 SECOND-TEAM ALL-STATE Offense QB: Tucker Kilcrease, Brantley, Jr., 6-2, 186 RB: Brady Harrison, Maplesville, Jr., 5-7, 150 RB: Jaland Lewis Horton, Sweet Water, Jr., 6-1, 215 RB: Daylan Preyear, Central-Hayneville, Sr., 5-10, 210 WR: Braden Burleson, Brilliant, Sr., 5-9, 170 WR: KJ Byrd, Pickens County, Sr., 6-0, 200 WR: Evan Delp, Coosa Christian, Sr., 6-3, 180 OL: Michael Alan Cole, Sweet Water, Jr., 6-1, 240 OL: Xavier Horton, R.A. Hubbard, Sr., 6-1, 260 OL: Jentry Lee, Red Level, Jr., 6-0, 215 OL: Jake McDonald, Sumiton Christian, Jr., 5-11, 212 OL: Cole Welch, Brantley, Sr., 6-3, 320 PK: Justin Tirado, Notasulga, Jr., 6-0, 210 Defense DL: Zack Boggan, Georgiana, Jr., 6-3, 350 DL: Luke Harrison, Valley Head, Sr., 5-10, 260 DL: Timber Lenior, Maplesville, Sr., 6-1, 162 DL: Troy McKinney, Winterboro, Jr., 5-7, 150 LB: Kedrick Brown, Brantley, So., 6-0, 183 LB: Gunner Glisson, Samson, Jr., 6-1, 205 LB: Brody Hamm, Winterboro, Sr., 6-1, 210 LB: Walker Thompson, Sweet Water, Jr., 5-10, 190 DB: Nehemiah Altidor, Georgiana, So., 5-10, 160 DB: Jordan Burt, Valley Head, Sr., 5-9, 178 DB: Rayshaun Butts, Loachapoka, Sr., 5-11, 155 DB: Anbre Leek, Cedar Bluff, Sr., 6-0, 170 P: Deason Nichols, Berry, Sr., 6-4, 234 Athlete Braxton Brooks, Samson, Jr., 5-9, 160 Kade Bryant, Brilliant, Sr., 6-2, 190 Gage Key, Hubbertville, Sr., 5-8, 155 Davontia Walker, Georgiana, Sr., 5-10, 170 HONORABLE MENTION QB: Deuce Belk, Marion County, Sr., 6-2, 215 QB: Jackson Peek, Woodville, Sr., 6-2, 185 RB: Bryson Morgan, Valley Head, Sr., 5-9, 172 RB: Parker Woodham, Woodland, Jr., 5-9, 171 WR: Jacoris Barnes, Pickens County, Jr., 6-1, 175 WR: Gavin Scott, Waterloo, Sr., 6-2, 225 OL: Chase Brueggemann, Berry, Jr., 5-10, 240 OL: Albert Jones, Linden, So., 6-1, 270 PK: none. DL: Antwarne Cosby, Linden, Sr., 6-1, 250 DL: Keith Heard, Notasulga, Jr., 6-4, 235 LB: Jordan Holley, Loachapoka, Sr., 5-11, 195 LB: Conner Minus, Millry, So., 6-3, 215 DB: Daniel Cooper, Hackleburg, So., 6-0, 150 DB: Chance Dandridge, Winterboro, Jr., 5-10, 175 P: none. COACH OF THE YEAR Drew Luker, McKenzie

Alabama Football Coaches Association

Established 2005

© 2023 by ALFCA