AHSAA Football Region Alignments 2021


CLASS 1A

Region 1

Brantley

Florala

Georgiana

Kinston

McKenzie

Pleasant Home

Red Level

Samson


Region 2

Choctaw County

Fruitdale

Marengo

McIntosh

Millry

Southern Choctaw

Sweet Water


Region 3

Central Hayneville

Ellwood Christian

R.C. Hatch

A.L. Johnson

Keith

Linden

J.F. Shields


Region 4

Autaugaville

Barbour County

Billingsley

Loachapoka

Maplesville

Notasulga

Verbena


Region 5

Donoho School

Ragland

Talladega Co. Central

Victory Christian

Wadley

Winterboro

Woodland


Region 6

Berry

Brilliant

Hubbertville

Lynn

Marion County

Meek

Pickens County

South Lamar


Region 7

Appalachian

Cedar Bluff

Coosa Christian

Gaylesville

Sumiton Christian

Valley Head

Woodville High


Region 8

Cherokee

Decatur Heritage

Hackleburg

Phillips

R.A. Hubbard

Shoals Christian

Vina

Waterloo


CLASS 2A


Region 1

J.U. Blacksher

Clarke County

Greene County

Leroy High School

Orange Beach

St. Luke Episcopal

Washington County


Region 2

Abbeville

Ariton

Cottonwood

Elba

Geneva County

Houston County

G.W. Long

Zion Chapel


Region 3

Calhoun

Central

Francis Marion

Highland Home

Isabella

Luverne

Thorsby


Region 4

B.B. Comer

Fayetteville

Horseshoe Bend

Lafayette

Lanett

Ranburne

Randolph

Vincent


Region 5

Addison

Aliceville

Cold Spring

Lamar County

Midfield

Sulligent

Winston County


Region 6

Cleveland

Gaston

Locust Fork

Sand Rock

Southeastern

Spring Garden

Westbrook Christian

West End


Region 7

Falkville

Ider

North Sand Mtn.

Pisgah

Section

Tanner

Whitesburg Christian


Region 8

Colbert County

Hatton

Lexington

Mars Hill Bible

Red Bay

Sheffield

Tharptown


CLASS 3A


Region 1

Bayside Academy

Chickasaw

Cottage Hill

Excel

Flomaton

Hillcrest Evergreen

T.R. Miller


Region 2

Daleville

Houston Academy

New Brockton

Opp

Providence Christian

Slocomb

Wicksburg


Region 3

Greensboro

Hale County

Monroe County

Prattville Christian

Southside Selma

Montgomery Academy

Thomasville


Region 4

Beulah

Childersburg

Dadeville

Goshen

Montgomery Catholic

Pike County

Reeltown

Trinity Presbyterian


Region 5

Glencoe

Hokes Bluff

Ohatchee

Piedmont

Pleasant Valley

Saks

Walter Wellborn

Weaver


Region 6

Carbon Hill

Holly Pond

Oakman

J.B. Pennington

Susan Moore

Tarrant

Vinemont

Winfield


Region 7

Asbury

Brindlee Mountain

Collinsville

Fyffe

Geraldine

Plainview

Sylvania


Region 8

Clements

Colbert Heights

Danville

East Lawrence

Elkmont

Lauderdale County

Phil Campbell


CLASS 4A


Region 1

Escambia County

Jackson

Mobile Christian

W.S. Neal

St. Michael Catholic

Vigor

Williamson


Region 2

Alabama Christian

Ashford

Bullock County

Dale County

Geneva

Saint James

Straughn

B.T. Washington


Region 3

American Christian

Bibb County

Dallas County

Holt

Montevallo

Sumter Central

West Blocton

Wilcox Central


Region 4

Anniston

Cherokee County

Clebume County

Handley

Jacksonville

Munford

White Plains


Region 5

Curry

Fayette County

Gordo

Haleyville

Hamilton

Northside

Oak Grove


Region 6

Ashville

Dora

Etowah

Fultondale

Good Hope

Hanceville

Oneonta


Region 7

Kate D. Smith, DAR

Madison Academy

Madison County

New Hope

North Jackson

Randolph School

St. John Paul II Catholic

Westminster Christian


Region 8

Brooks

Central, Florence

Deshler

Priceville

Rogers

West Limestone

West Morgan

Wilson


CLASS 5A


Region 1

B.C. Rain

Elberta

Faith Academy

LeFlore

Satsuma

St. Paul’s

UMS-Wright


Region 2

Andalusia

Carroll